Prečo sa vyhnúť nadmernému užívaniu antibiotík?
Antimikrobiálna rezistencia predstavuje celosvetový problém v oblasti verejného zdravia, ktorý sa urýchľuje nadmerným užívaním antibiotík. Zvýšená rezistencia na antimikrobiálne látky vedie k závažným infekciám, zdravotným komplikáciám, dlhšej hospitalizácii a zvýšenej úmrtnosti.
Tento problém sa týka najmä primárnej starostlivosti, kde väčšina infekcií je vírusových. Praktickí lekári predpisujú približne 90 % všetkých antibiotík, najmä na infekcie dýchacích ciest. Nadmerné predpisovanie antibiotík nielenže prispieva k vzniku rezistencie, ale tiež zvyšuje riziko nežiaducich účinkov a opakovaných návštev u lekára. Problém nadužívania antibiotík sa neobmedzuje iba na infekcie dýchacích ciest u dospelých, ale významne ovplyvňuje aj zraniteľné skupiny osôb, ako sú novorodenci.
U novorodencov, najmä predčasne narodených, nadmerné užívanie antibiotík narušuje maturáciu imunitného systému, čím sa stávajú náchylnejšími na infekcie a majú všeobecne zhoršenú imunitnú odpoveď. Antibiotiká môžu ovplyvniť vývoj a funkciu T a B buniek, ktoré sú kľúčové pre adaptívnu imunitu.
Akútne respiračné infekcie (ARI) predstavujú dôvod na 41 % všetkých ambulantných predpisov antibiotík, pričom približne polovica z nich je z lekárskeho hľadiska nadbytočná. Navyše sa odhaduje, že náklady na liečbu rezistencie na antibiotiká sú v porovnaní s bežnou antibiotickou liečbou dvojnásobné.
Účinné opatrenia na zníženie nadmerného užívania antibiotík zahŕňajú zdokonalené laboratórne testy alebo spoľahlivé POCT testy, ktoré znižujú diagnostickú neistotu.
Jednoduché a lacné testy môžu byť vodítkom na predpisovanie antibiotík v ambulantnom prostredí a sú považované za úspešnú stratégiu na zníženie nadužívania antibiotík. Použitie testu MxA umožňuje vylúčiť vírusovú infekciu až s 95 % citlivosťou a 94 % špecifickosťou, čo umožňuje výber vhodných kandidátov na liečbu antibiotikami.
Ekonomické prínosy testu MxA súvisia so znížením počtu ambulantných návštev, návštev pohotovosti, hospitalizácií a znížením nákladov spojených s rezistenciou na antibiotiká.
MxA: Kľúčový hráč v imunitnej odpovedi na vírusové infekcie
Ľudský proteín MxA (Myxovirus resistance protein 1), kódovaný génom MX1, je 76 kDa proteín zložený z 662 aminokyselinových zvyškov a patrí do nadrodiny dynamínových veľkých GTPáz. Proteín MxA hrá kľúčovú úlohu v protivírusovej intracelulárnej obrane buniek a poskytuje ochranu proti širokej škále vírusov, vrátane vírusov chrípky, parainfluenzy, osýpok, coxsackie, hepatitídy B a Thogoto.
Tieto vírusy sú inhibované proteínom MxA v ranom štádiu ich životného cyklu, teda bezprostredne po vstupe do hostiteľskej bunky a pred amplifikáciou ich genómu.
Proteín MxA sa hromadí v cytoplazme a endoplazmatickom retikule. Zdá sa, že membrána endoplazmatického retikula poskytuje interakčnú platformu, ktorá uľahčuje rozpoznanie a zachytenie vírusového cieľa. MxA rozpoznáva vírusovú infekciu tým, že deteguje a zachytáva štruktúry nukleokapsidov, čím zabraňuje tvorbe nových vírusových častíc.
Expresia ľudského proteínu MxA je indukovaná výlučne a v závislosti od dávky IFN-alfa alebo IFN-beta, nie však IFN-gama, IL-1, TNF-alfa alebo iných cytokínov.
Význam MxA v klinickej diagnostike
Proteín MxA s nízkou bazálnou koncentráciou a dlhým polčasom rozpadu má ako laboratórny ukazovateľ vírusovej infekcie svoje výhody. Klinické štúdie uvádzajú proteín MxA v krvi ako laboratórny ukazovateľ na rozlíšenie systémových a bakteriálnych infekcií a ako spoľahlivý ukazovateľ biologickej dostupnosti IFN typu I počas liečby pacientov s roztrúsenou sklerózou (RS) podľa odporúčaní EMA (Európska agentúra pre lieky).
Kto môže využiť test MxA?
Test MxA môže využiť mnoho poskytovateľov zdravotnej starostlivosti aj pacientov. Je užitočný pre pacientov s infekciami horných dýchacích ciest, krvné banky na skríning darcov a nemocnice na monitorovanie príjemcov orgánov alebo pri predoperačnom a pooperačnom vyšetrení. Súkromné zdravotnícke zariadenia, najmä tie so zameraním na cestovnú medicínu a tropické choroby, môžu test využiť na skríning tropických vírusových horúčok prenášaných krvou, ako sú horúčka dengue, malária a žltá zimnica. Test tiež môže byť užitočný na hodnotenie aktivity Sjögrenovho syndrómu (na stratifikáciu pacientov podľa pozitivity IFN) a roztrúsenej sklerózy (na monitorovanie účinnosti liečby interferónom beta) v špecializovaných zdravotníckych zariadeniach.
Od výskumu po IVD – tri platformy ponúkajúce komplexné riešenie
Už viac ako 10 rokov ponúkame ELISA test pre ľudský MxA na výskumné účely a bolo publikovaných mnoho štúdií s jeho využitím. Aktuálne BioVendor Group uvádza na trh nový laterálny test pre rýchlu diagnostiku s certifikáciou CE IVD. Čoskoro bude uvedený aj nový test CLIA vyvinutý laboratóriami BioVendor Group na platforme KleeYa®, určený na rutinné laboratórne analýzy s automatizovanou prevádzkou. Celkovo ponúkame vhodné riešenia pre rôznych užívateľov, vrátane výskumných laboratórií, ambulantných kliník, nemocničných laboratórií a globálnych logistických laboratórií.